piątek, 27 stycznia 2012

Bp Francesco Moraglia nowym patriarchą Wenecji?


Jak napisał wczoraj na swoim blogu z reguły dobrze poinformowany włoski watykanista Andrea Tornielli nowym patriarchą Wenecji (a więc niemal an pewno przyszłym kardynałem), czyli stolicy, która w XX wieku dała Kościołowi trzech papieży (św. Piusa X, bł. Jana XXIII i Sługę Bożego Jana Pawła I) ma zostać bp Francesco Moraglia, ordynariusz diecezji La Spezia - Sarzana - Brugnato.

Teolog - dogmatyk, wykładowca uniwersytecki, dyrektor afiliowanej przy Konferencji Episkopatu Włoch fundacji "Komunikacja i Kultura", zajmującej się wspieraniem mediów katolickich.

Przed otrzymaniem sakry biskupiej był kapłanem archidiecezji genueńskiej. Święcenia kapłańskie otrzymał w 1977 r. z rąk wielkiego kardynała Giuseppe Siriego. W okresie posoborowego zamętu jego diecezja była ostoją normalnej liturgii, normalnej formacji seminarzystów i w ogóle normalnego życia katolickiego. Dzięki temu kard. Siri w czasie obu konklawe w 1978 r. był jednym z najpoważniejszych kandydatów a ujawnione niedawno zapiski kard. Stefana Wyszyńskiego pokazują, że w krytycznym momencie kard. Siri przesądził o wyborze kard. Karola Wojtyły.

To już kolejny genueńczyk i duchowny wychowany przez kard. Siriego, którego Benedykt XVI wynosi do najwyższych godności kościelnych (inni to kard. Angelo Bagnasco, kard. Mauro Piacenza, kard. Domenico Calcagno, czy wreszcie ks. Guido Marini).

Czyżby tego właśnie Benedykt XVI oczekiwał od biskupów: być wiernymi doktrynie katolickiej i głosić ją w odważny i nowoczesny sposób, nie bojąc się mediów?

Edit:

A dzisiaj mamy oficjalną nominację Stolicy Apostolskiej.

piątek, 6 stycznia 2012

Konsystorz 2012 - Dlaczego właśnie tak?



Wszystko wydarzyło się szybciej niż się spodziewaliśmy. Miała być audiencja generalna w środę 18 stycznia, a okazało się, że Benedykt XVI ogłosił termin konsystorza i nazwiska nowych kardynałów już dzisiaj. Jak to się ma do naszych wczorajszych misiowych rozważań i typowań?

Zapowiadaliśmy przekroczenie przez papieża limitu 120 elektorów ustalonego przez Pawła VI. Faktycznie przekroczył. Zastanawialiśmy się jak bardzo. Wahaliśmy się między 18 a 25 elektorami skłaniając się ostatecznie ku drugiemu z tych wariantów. Dziś okazało się, że prawdziwa okazała się niższa liczba. Co to oznacza? Naszym zdaniem oznacza to kolejny mały konsystorz wiosną przyszłego roku. Postaramy się poświęcić mu osobny wpis na misiowym blogu. Tymczasem, jeśli żaden kardynał przed 80 nie umrze do tego czasu, liczba elektorów spadnie do "regulaminowych" 120 w lipcu tego roku.

Jeśli chodzi o nazwiska elektorów, to prawie wszyscy nominaci zostali przez nas wytypowani. Nie spodziewaliśmy się aż tak dużej dominacji Kurii Rzymskiej i stąd pominęliśmy przewodniczącego Papieskiej Rady ds. Duszpasterstwa Migrantów i Podróżujących (podobnych do niego kandydatów z analogicznych rad papieskich jest jeszcze kilku) oraz przewodniczącego Administracji Dóbr Stolicy Apostolskiej. Pominięcie arcybiskupa Berlina to chyba największa nasza wpadka. Po prostu wydawał nam się zbyt młody. Będzie najmłodszym z nowych kardynałów. Tak jak przewidywaliśmy wśród nowych elektorów znalazł się przedstawiciel Kościołów wschodnich, z tym że kiedy my stawialiśmy na maronitę Benedykt XVI wybrał syro-malabarczyka.

Po konsystorzu Kolegium kardynałów będzie bardziej włoskie i bardziej europejskie. Zaskoczeniem jest dla nas całkowite pominięcie na liście nominowanych ordynariuszy z Ameryki Łacińskiej i Afryki. Na pocieszenie Brazylijczycy mogą się jedynie cieszyć z nominacji dla pochodzącego z tego kraju prefekta Kongregacji Instytutów Życia Konsekrowanego i Stowarzyszeń Życia Apostolskiego. Afryka musi poczekać do przyszłego roku.

Tak jak przewidywaliśmy nie ma na liście żadnego Polaka, a przewidywania Gazety Wyborczej stawiającej na prymasa Kowalczyka okazały się nietrafione. Nie sprawdziła się także prognoza ks. Kazimierza Sowy dotycząca stolicy Filipin.

Ostateczna lista nominatów wygląda następująco:

Stolica Apostolska
1. Fernando Filoni (65 l.), prefekt Kongregacji Ewangelizacji Narodów
2. João Bráz de Aviz (64 l.), prefekt Kongregacji Instytutów Życia Konsekrowanego i Stowarzyszeń Życia Apostolskiego
3. Edwin Frederick O’Brien (72 l.), propatron Bożogrobców
4. Giuseppe Bertello (69 l.), Gubernator Państwa Watykańskiego
5. Giuseppe Versaldi (68 l.), przewodniczący Prefektury Ekonomicznych Spraw Stolicy Apostolskiej
6. Francesco Coccopalmerio (73 l.), przewodniczący Papieskiej Rady ds. Tekstów Prawnych
7. Santos Abril y Castelló (76 l.), Archiprezbiter Bazyliki Matki Bożej Większej
8. Manuel Monteiro de Castro (73 l.), Penitencjarz Większy
9. Antonio Maria Vegliò (69 l.), Przewodniczący Papieskiej Rady ds. Duszpasterstwa Migrantów i Podróżujących
10. Domenico Calcagno (74 l.), Przewodniczący Administracji Dóbr Stolicy Apostolskiej

Europa
11. Giuseppe Betori (64 l.), arcybiskup Florencji
12. Dominik Duka OP (68 l.), arcybiskup Pragi
13. Willem Jacobus Eijk (58 l.), arcybiskup Utrechtu
14. Rainer Maria Woelki (55 l.), arcybiskup Berlina

Azja
15. John Tong Hon (72 l.), biskup Hongkongu

Ameryka Północna
16. Thomas Christopher Collins (65 l.), arcybiskup Toronto
17. Thimothy Dolan (61 l.), arcybiskup Nowego Jorku

Kościoły wschodnie
18. George Alencherry (66 l.), syro-malabarski arcybiskup większy Ernakulam-Angamaly


Nowi kardynałowie powyżej osiemdziesiątego roku życia, którzy nie mają prawa udziału w przyszłym konklawe:

1. Lucian Mureşan (80 l.), bizantyjsko-rumuński arcybiskup większy Făgăraş i Alba Iulia
2. Julien Ries (91 l.), emerytowany profesor historii religii na Uniwersytecie w Lowanium
3. Prosper Grech OSA (86 l.), konsultor Kongregacji Doktryny Wiary
4. Karl Josef Becker SJ (83 l.), konsultor Kongregacji Doktryny Wiary

Na szybko jeszcze tylko dwie ciekawostki:

czwartek, 5 stycznia 2012

Kardynałolotek 2012







Przedstawialiśmy już tutaj wieloletnią prognozę terminów najbliższych konsystorzy autorstwa Davida Cheney’a. Tymczasem zdaniem Sandro Magistra przyszły konsystorz odbędzie się już 18 lutego, w ostatnią sobotę przed rozpoczeciem Wielkiego Postu. Oznaczałoby to, że nazwiska nowych kardynałów poznamy w najbliższą środę, 18 stycznia podczas audiencji generalnej.

Można przewidywać, że tak jak podczas poprzedniego konsystorza papież nieznacznie przekroczy limit 120 kardynałów elektorów o kilku nadliczbowych. W okresie marzec-lipiec 2012 wiek 80 lat porzekroczy kolejnych 5 kardynałów. Dawałoby to 18 miejsc elektorskich do obsadzenia. Do końca zaś 2012 r. liczba ta wzrośnie do 25. Naszym zdaniem Benedykt XVI weźmie to pod uwagę i nie zawaha się mianować ćwierć setki kardynałów nawet, jeśli spowodowałoby to przez pół roku przekroczenie limitu wyznaczonego przez Pawła VI. Zwłaszcza, że im papież starszy, tym mniej się tym limitem przejmuje i tym więcej kardynałów wydaje się chcieć mianować (pod koniec pontyfikatu Jana Pawła II był moment, kiedy liczba kardynałów elektorów zbliżała się do 140).

Postanowiliśmy się zabawić i wytypować nazwiska nowych kardynałów. Jasteśmy bardzo ciekawi na ile nam się to udało. A jakie są Wasze typy?

Stolica Apostolska
1. Fernando Filoni (65 l.), prefekt Kongregacji Ewangelizacji Narodów
2. João Bráz de Aviz (64 l.), prefekt Kongregacji Instytutów Zycia Konsekrowanego i Stowarzyszeń Życia Apostolskiego
3. Edwin Frederick O’Brien (72 l.), propatron Bożogrobców
4. Giuseppe Bertello (69 l.), Gubernator Państwa Watykańskiego
5. Giuseppe Versaldi (68 l.), przewodniczący Prefektury Ekonomicznych Spraw Stolicy Apostolskiej
6. Francesco Coccopalmerio (73 l.), przewodniczący Papieskiej Rady ds. Tekstów Prawnych
7. Santos Abril y Castelló (76 l.), Archiprezbiter Bazyliki Matki Bożej Większej
8. Manuel Monteiro de Castro (73 l.), Penitencjarz Większy (mianowany 5 stycznia 2012)



Europa
9. Georges Paul Pontier (68 l.), arcybiskup Marsylii
10. Braulio Rodríguez Plaza (67 l.), arcybiskup Toledo i prymas Hiszpanii
11. Giuseppe Betori (64 l.), arcybiskup Florencji
12. Dominik Duka OP (68 l.), arcybiskup Pragi
13. André-Joseph Léonard (71 l.), arcybiskup Mechelen i Brukseli
14. Vincent Nichols (66 l.), arcybiskup Westminsteru
15. Willem Jacobus Eijk (58 l.), arcybiskup Utrechtu

Azja
16. Jose Serofia Palma (61 l.), arcybiskup Cebu
17. John Tong Hon (72 l.), biskup Hongkongu
18. Francis Xavier Kriengsak Kovithavanij (62 l.), arcybiskup Bangkoku

Afryka19. Jean-Pierre Kutwa (66 l.), arcybiskup Abidżanu
20. Francisco Chimoio OFM Cap. (64 l.), arcybiskup Maputo

Ameryka Północna
21. Thomas Christopher Collins (65 l.), arcybiskup Toronto
22. Thimothy Dolan (61 l.), arcybiskup Nowego Jorku

Ameryka Południowa
23. Orani João Tempesta (61 l.), O. Cist., arcybiskup Rio de Janeiro
24. Jesús Rubén Salazar Gómez (69 l.), arcybiskup Bogoty

Kościoły wschodnie
25. Béchara Boutros Raï OMM (71 l.), maronicki patriarcha Antiochii

Jak na każdym poprzednim konsystorzu papież prawdopodobnie mianuje kilku kardynałów którzy przekroczyli już 80 rok życia. Podobnie jak dwa lata temu mogą znaleźć się na tej liście tak zasłużeni księża-naukowcy jaki i emerytowani biskupi.

Na fali rewelacji Sandro Magistra w Gazecie Wyborczej pojawił się tekst w którym autorka przewiduje nomiancję dla Prymasa Polski Józefa Kowalczyka. Jednak nie umieścliliśmy go na liście z kilku powodów. Przede wszytkim na świecie jest wiele stolic biskupich, które związane są z biretem kardynalskim. W Polsce miejsce Gniezna zajęła pod tym względem Warszawa. Poza tym podczas ostatnich trzech konsystorzy na każdym z nich mianowany był jakiś Polak (Dziwisz w 2006, Ryłko w 2007 i Nycz w 2010). Czas na przerwę.


Edit: Dodaliśmy Penitencjarza Większego, który został mianowany dzisiaj. Po krótkim zastanowieniu ulegliśmy opinii ks. Kazimierza Sowy i dalismy sobie spokój z Telesphore George Mpundu arcybiskupem Lusaki.